Długo się wahałem, czy podejmować na moim blogu ten temat czy nie. Nowotwór piersi to poważna choroba pomyślałem jednak, że może ktoś przeczyta to i trzeźwo spojrzy na kwestię leczenia nowotworu piersi. Dlaczego?, otóż dlatego, że w naszym społeczeństwie dość chyba jednak powszechnym twierdzeniem co poniektórych filozofów kawiarnianych jest argument, żeby nie stosować leczenia chemioterapeutycznego w przypadku zdiagnozowania jakiegokolwiek nowotworu, w tym konkretnym przypadku – nowotworu piersi. Są osoby, które twierdzą, że chemia to samo zło, że jest już lek na raka tylko koncerny farmaceutyczne „dbają” o to abyśmy leczyli się chemia nabijając sobie tym samym kieszenie. Osoby, które tak chętnie na ten temat się wypowiadają jednocześnie szukając u hochsztaplerów medycznych pomocy albo wskazują chorym takie możliwości. Nie oszukujmy się – podgrzewanie takiej właśnie atmosfery zwiększa grono osób, które w naiwny sposób szukają ratunku u osób bez dorobku naukowego parających się medycyna niekonwencjonalną.

Ostatnio właśnie zasmuciła mnie taka informacja. Dziewczyna wydawało by się trzeźwo myśląca, wykształcona zrezygnowała z terapii na rzecz niekonwencjonalnych metod leczenia (chyba migdałami albo innym quanem). Niedawno niestety odbył się jej pogrzeb. Zostawiła dwoje dzieci i męża, który ponoć wspierał ją w tych metodach leczenia. Zdiagnozowano u niej właśnie nowotwór piersi. Niestety, na nic zdały się błagania co rozsądniejszych członków tej rodziny o podjęcie leczenia……

Nie twierdzę, że „chemia” to sam miód – wiem po mojej Małgosi co z nią robiła. Nie jest to łatwe leczenie bez skutków ubocznych. Ale twierdzenie, że jest nieskuteczna albo inaczej – że wyrządza więcej szkody aniżeli pożytku to już nadużycie. Pisząc  ten artykuł zastawiałem się jak wygląda statystyka wyleczalności tej choroby i w ogóle skala zjawiska. Zdaję sobie sprawę, że problem nowotworów jest problemem bardzo powszechnym. Trafiłem na stronę onkologia.org.pl gdzie zobaczyłem kilka statystyk. Proszę bardzo.

Zachorowalność w dłuższym horyzoncie czasowym:

Nowotwór piersi

Jak widać, zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad 2-krotnie. Krótko mówiąc – problem należy dostrzec i potraktować poważnie.

Umieralność:

nowotwór piersi

Z tego co rozmawiałem z lekarzem onkologiem – chirurgiem, nowotwór piersi jest relatywnie łatwy do leczenia a samo leczenie daje dobre rokowania. Nie zmienia to faktu, że statystycznie blisko 14% chorujących umiera na nowotwór piersi. No więc jak przedstawia się wyleczalność?

Otóż, wzrost umieralności utrzymywał się w Polsce do połowy lat 80. XX wieku, po czym nastąpiła stabilizacja współczynników na poziomie 15-16/105. Od połowy lat 90. ubiegłego wieku utrzymuje się spadek umieralności z powodu raka piersi.

nowotwór piersi

Wnioski są jednoznaczne i dość proste do interpretacji. Pomimo zdecydowanego wzrostu zachorowalności, medycyna jest coraz bardziej skuteczna. Mówimy tu oczywiście o statystykach leczenia dostępnymi metodami czyli: chirurgiczne, chemioterapia, radioterapia, hormonoterapia. Niestety, nie ma dostępnych statystyk leczenia niekonwencjonalnymi metodami, gdyż nikt poważny nie będzie gromadził takich danych. Dodatkowo, co niezwykle istotne, poprawia się również szybkość i dokładność analityki zmian nowotworowych, świadomość społeczna i rola auto badania pacjentek.

Dlatego – badajcie piersi, reagujcie szybko i nie słuchajcie ludzi, którzy nie wierzą i deprecjonują naszą medycynę, która co tu nie mówić – jest naprawdę skuteczna. Nie czekajcie aż problem „sam się rozwiąże” bo się nie rozwiąże. Zdiagnozujcie problem, poznajcie wroga i go zlikwidujcie. Wiem wiem, łatwo pisać facetowi, którego problem ten raczej nie dotyczy. Ale akurat trochę się naoglądałem szpitala onkologicznego i wiem jak samo leczenie przebiega – więc piszę ten artykuł pro publico bono.

Co wy sądzicie na ten temat? Napiszcie.

 

W artykule wykorzystano treści ze strony onkologia.org.pl

Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl/raporty/ dostęp z dnia 12/12/2016

 

Share:
Autor: Paweł Zawadzki
Hej. Jestem autorem bloga runfun.com.pl. Moją pasją jest między innymi bieganie, które z przerwami (raczej mniejszymi) uprawiam od 2008 roku. Cieszę się że zajrzałeś na moją stronę. Miłej Lektury :)